Obklad ohniska

Prečo sa používa

Každé nami vyrábané vykurovacie zariadenie na drevo tvorí v základe ohnisko teda priestor, kde prebieha samotný proces horenia a vonkajšie dizajnové opláštenie ohniska.
Ohnisko aj podstatná časť plášťa je vyrobená z oceľového plechu.
Obklad ohniska sa používa z viacerých dôvodov:
• Ako ochrana oceľovej konštrukcie pred tepelnými deformáciami.
• Ako bezpečnostný prvok, ktorý znižuje prenos tepla do plášťa spotrebiča.
• Ako prvok, ktorý zadržiavaním tepla v ohnisku zlepšuje účinnosť horenia.

Aké materiály sa používajú

Na obklad ohniska používame dva druhy materiálov založených na prírodných surovinách. Jedná sa o šamot a vermikulit. Oba druhy sú pre použitie vo vykurovacích zariadeniach v zásade rovnocenné. Šamot na rozdiel od vermikulitu má schopnosť akumulácie. Preto v časoch, keď sa vyrábali elektrické akumulačné kachle na akumuláciu využívali práve šamotové tvarovky.

Vermikulitové dosky

Vermikulitový obklad ohniska

Vermikulitové izolačné dosky sa vyrábajú zmiešaním kryštalického prírodného materiálu vermikulitu, kremičitého minerálu olivínu a ako spojivo sa používa vodné sklo, čo je vodný roztok kremičitanu sodného.

Šamotové tvarovky

Šamotový obklad ohniska

Šamotové tvarovky sa vyrábajú vypaľovaním vytvarovanej zmesi prírodného oxidu hlinitého, oxidu kremičitého a ako spojivo sa používa vodné sklo, čo je vodný roztok kremičitanu sodného.

Máte otázky?
Opýtajte sa nás, radi Vám odpovieme.